Laboratorní zdroj z ATX zdroje

Co je to Labolatorní zdroj?

Ve většině případech je to zdroj stejnosměrného napětí (v některých případech i střídavého). Toto napětí dále transformují na požadovanou velikost a kvalitu. Proto je z konstrukčního hlediska podstatné se zmínit o tom, že obsahují měnič. Normálně se setkáte s dvěma typy a to s lineárními měniči nebo nebo spínanými.

Myšlenka našeho měniče je jednoduchá: Ze zásuvky vezmeme 230V střídavého napětí a to počítačový zdroj převede na stejnosměrné. Defalutně tam má 12V, 5V a 3,3V což jsou vlastně dost časté hodnoty které potřebujeme. Můžeme je rovnou dát třeba na banánkové konektory (já si je dám ještě na xt60). Před ně se ještě dají pojistky. Dále vezmeme těch 12v a ty dáme do spínaného měniče. Já použiji digitální regulovatelný Buck-Boost měnič XYS3580. Ve výsledku by to mohlo vypadat nějak takhle:

Laboratorní zdroj z atx počítačového zdroje:

Máme několik možností jak připojit zdroj k měniči:

• Odstřihnout konektory a zapojit je rovnou do měniče (ale to může být krátké)
  • Odstřihnout konektory a na ně připájet buď nějaký konektor (v mém případě XT60) anebo je nějakým způsobem spojit
  • Koupit si samice atx konektorů nebo nějakou redukci a až z ní to připojit k měniči. Toto řešení využijte pokud by jste si nechtěli poškodit váš zdroj
  • Zabudovat měnič přímo do atx zdroje (ale to někdy může být náročné kvůli místu a kvůli ventilátoru zdroje)
  • Vytisknout si v 3d tiskárně krabičku a dát to do ní se zdrojem
  • Nebo si můžete krabičku koupit a dát to do ní (moje řešení)
  • A nebo si vymyslete svoje vlastní řešení

Já jsem to udělal tak že jsem si koupil plastovou krabičku a do ní jsem všechno zabudoval. Jako konektory jsem použil XT60 a XT90 konektory. Dneska bych už XT90 nepoužil, docela špatně se odpojují a připojují (možná se to časem zlepší), a myslím že je to zbytečný a šlo by to nahradit XT601. Konektory jsem tam připevňoval pomocí PCB destiček na které jsem to napájel.

Vedle toho jsem tam dal držáky na trubičkové pojistky (můžete použít jiné) a k nim připájel výstupy z těch XT90 konektorů2. Dále tam je ještě jeden XT60 výstup a z něj je ground a zelený kabel. Když se spojí tak se zdroj zapne.

Z těch pojistek jsem to zapojil do banánkových konektorů a do XT60 výstupů. Jeden dvanáctivoltový žlutý a černý (ground) jsem zapojil do spínaného zdroje. Výstup z měniče jsem vyvedl do XT60 a do banánkových konektorů.

Takže vlastně mám dvě možnosti jak zdroj zapnout. První je přímo na samotném zdroji a druhá přímo na krabičce měniče. Na krabičce zdroje mám i nejčastější hodnoty napětí. Dal jsem tam i 3.3V, 5V a 12V. Tam jsem napojil výstup přímo ze zdroje. Takže žlutý přes pojistku na výstup 12V, červený přes pojistku na 5V výstup a oranžový přes přes pojistku na 3.3V. Dole 12V, nad tím 5V a nad tím ještě 3.3V. Uplně nahoře je výstup z buck-boost spínaného měniče.

Samotný měnič zapnutý vypadá asi nějak takhle:

Ve skutečnosti jsou barvy o hodně sytější, akorát jak jsem to fotil tak to klame že jsou nečitelné a vybledlé.

Někde jsem ještě viděl že tam zapojili a nechali na stálo běžet rezistor. Já ho tam nedavál protože nevím proč tam přesně má být.

Díry jsem vyřezával kotoučem v dremelce anebo vrtákem v akuvrtačce.

Na všechny kabely které vedly na horní část krabičky jsem ještě dal nějaké odpojitelné konektory, jako třeba fastony, aby kdy jsem to někdy chtěl rozdělat tak abych to jen rozpojil a mohl volně manipulovat s víčkem krabičky a s tím co je v krabiččce.

Součástky:
  • ATX počítačový zdroj
  • Krabička to které to dáte pokud se to nevleze nebo to nechcete dát do počítačového zdroje
  • Kolébkové spínače
  • Textilní Tesa páska (nebo nějaké jiná teoreticky může být)
  • XT60 (XT90 bych v tomto případě znovu nepoužil)
  • PCB destičky na které se připájí XT konektory
  • Banánkové terminály
  • Držáky na pojistky
  • Pojistky
  • Spínaný měnič
  • Různé kabely a dráty
  • M3 a M2 šroubky, M3 a M2 matky
  • Nějaké odpojitelné konektory jako třeba fastony (volitelné)
  • Doufám že jsem si vzpomněl na všechno
  1. Viz. test konektorů. ↩︎
  2. Všechny kromě ground a kromě zeleného kabelu. ↩︎

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.